Kalendarz

July 2019
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Nadchodzące wydarzenia

  • No events.

Relacja z Morskich Mistrzostw Polski Katamaranów 2011

Górna boja

Górna boja

by: Mateusz Komenda

W ostatni weekend sierpnia, w Sopocie, odbyły się Morskie Mistrzostwa Polski Katamaranów. Te trzydniowe regaty stanowiły drugą, co do rangi imprezę sezonu 2011 dla klasy jednostek Hobie Cat 16, a dla wielu innych klas były oficjalnymi Mistrzostwami Polski.

Na wodzie

Na wodzie

Na starcie pojawiło się ponad 50 katamaranów, a wśród nich cztery jednostki naszej klasy. Niestety kilka załóg odwołało przyjazd ze względów zawodowych lub osobistych. Szkoda, tym bardziej, że pogoda dopisała w stu procentach i regaty należy uznać za bardzo udane.

Pierwszego dnia przy słabym wietrze udało sie rozegrać tylko dwa wyścigi, a załogi wałczyły nie tyle z silnym wiatrem, co z palącym słońcem. Jednak juz w sobotę wiatr wzmógł się i osiągnął siłę 4 do 6 Bft, co pozwoliło na rozegranie czterech bardzo emocjonujących biegów. Nie obyło się bez wielu widowiskowych wywrotek, upadków z trapezu czy wyłowień z wody zagubionych zawodników z innych łódek.

Rozdanie nagród

Rozdanie nagród

W czasie jednego z wyścigów załoga w składzie Tomasz Morawski i Eugeniusz Chylek wydobyła z wody dwóch młodych żeglarzy i dostarczyła ich na ich dryfujący z wiatrem katamaran. Za to zachowanie organizatorzy uhonorowali załogę Hobie 16 nagrodą Fair Play.

Trzeciego dnia regat, przy zmiennym wietrze, rozegrano trzy trudne taktycznie wyścigi. Sytuacja na wodzie zmieniała się jak w kalejdoskopie. Silne szkwały przynoszone przez pojedyncze chmury, pozwalały na dogonienie stawki prze załogi znajdujące sie w tyle lub powiększały przewagę prowadzących żeglarzy, którzy poprawnie odnaleźli korzystniejszą stronę trasy.

Zwycieska zaloga

Zwycieska zaloga

Przed startem

Przed startem

Ostatecznie zawody wygrała załoga Bartłomiej Janiszewski i Mariusz Kuśmierski udowadniając po raz kolejny swoja świetna formę w tym sezonie.

Drugie miejsce to Tomasz Mostowski płynący z Mateuszem Komenda.

Na trzecim uplasowali sie Tomasz Morawski i Eugeniusz Chylek, a na czwartym Jakub Mendys i Stanisław Siciński.

Dziękujemy organizatorowi regat, Klubowi Żeglarskiemu Navigo, za przygotowanie zawodów, stworzenie warunków miłej atmosfery sportowej rywalizacji oraz udostępnienie zdjęć zrobionych podczas wyścigów.

Comments are closed.