Kalendarz

July 2019
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Nadchodzące wydarzenia

  • No events.

Regulacja po bomie

Nowy system napięcia liku dolnego grota.jpgAutor: Krzysztof Presz

Jak większość jachtów żaglowych rózwnież kartamarany posiadają możliwość regulacji napięcia liku dolnego grota. W przypadku Hobie 16 i w podobnych konstrukcjach mamy do czynienia z bomem z likszparą, podczas gdy np. Hobie 17, 18, Tiger, Fox itp posiadają liki dolne swobodne. Niezależnie od tego, z jakim systemem mamy do czynienia, zasada jest taka sama – regulacja po bomie służy wypłaszczaniu lub pogębianiu grota i przebiega równolegle z regulacją napięcia liku przedniego żagla – cunninghama grota.

Ogólnie jest tak, że:

a) wiatr silny  – wypłaszczamy żągiel (wybieramy linke), wiatr słaby – pogłębiamy go, czyli luzujemy (musimy jednak pamiętać, aby żagiel nie był pomarszczony, sam zakres regulacji nie musi byc zatem bardzo duży)

b) ma kursach pełnych pogłębiamy żagiel – luzujemy go po maszcie i ewentualnie po bomie.

Na Hobie 16 ma to duże znaczenie jeżeli chodzi o prędkość, w nowoczesnych konstrukcjach i przy nowoczesnych grotach regulacja po bomie jest również konieczna, ale zmiany jej ustawienia maja już nieco mniejsze znaczenie. Zwykle na różne siły wiatru stosuje się rózne zestawy listew, a regulację po bomie zminie się tylko minimalnie.

W przypadku Hobie 16, Hobie 14 i podobnych konsktrukcjach do tej pory nie było żadnego przełożenia wspomagającego napięcie liku dolnego. Obecnie dopuszczono przełożenia 2:1, czyli zastosowanie bloczka ruchomego – redukującego słę napinania liku.

UWAGA: klasowo legalny jest tylko zestaw dostarczony przez Hobie.

W konstrukcjahc typu HC 18 i podobnych bloczek taki był od zawsze w postaci wózka poruszającego się wewnątrz bomu, podczas gdy na HC 16 jest to system zupełnie zewnętrzny i składa się z knagi rowkowej, bloczka i 2 linek. Wszytko to jest dostępne w ramach zestawu upgrade’owego dostarczanego przez Hobie. W galerii w dziale Technikalia zamieściliśmy kilka zdjęc pokazujących jak należy zamontować taki zestaw “tuningowy”.