Kalendarz

July 2019
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Nadchodzące wydarzenia

  • No events.

Stawianie z grzyba

grzyb.JPGPomimo, że wywrotka na grzyba wygląda groźnie nie jest sytuacją, której należy sie obawiać. Co więcej należy mieć ją dokładnie przetrenowaną i opanowaną. O ile nie jest zbyt płytko łódce nic nie grozi, jest to po prostu element żeglowania na Hobie.

Jak się postawić? O ile przestrzega się następujących kroków sprawa jest bardzo prosta (zobacz pozycję załogi na zdjęciu):

1) należy mocno obciążyć rufy ZAWIETRZNEGO pływaka – pozwoli to na powstanie momentu prostującego łódkę. Im silniej wieje, tym łatwiej, ale również na flaucie metoda ta gwarantuje sukces. Jak to działa? Po pierwsze w maszcie jest powietrze (gdy utopimy rufę zacznie ono powoli wypierać maszt ku powierzchni), po drugie pod trampolinę zaczyna wiać wiatr – daje on siłę prostującą oraz co ważniejsze napędza łódkę w dryfie. Synergia wyżej wymienionych sił powoduje, że moment prostujący jest całkiem spory, żagle i maszt zaczynają się przybliżać do powierzchni wody i w końcu katamaran leży na boku

2) linę do stawiania przekładamy pod NAWIETRZNYM pływakiem i ciągnąć za nią z zawietrznej rufy dodatkowo wspomagamy siłę obracania katamaranu.

3) gdy kat leży na boku ustawiamy go dziobami do wiatru (tak by podwiewało pod foka i grota, co pomoże odkleić łódkę od wody) Jak to osiągnać? Stajemy na dziobach, gdy łódka zbyt wolno obraca się knagujemy wybrane szoty grota i wózka oraz górny szot foka.

4) gdy łódka obróci się do wiatru luzujemy wszytkie szoty i stawiamy łódkę ciągnac za linę (uwaga, chowamy się pod trampoliną aby nie dostać w głowe pływakiem i łapiemy za delfiniak, aby kat nie przewrócił się na drugi bok.

KIEDY ROBI SIĘ GRZYB:

– najczęsciej gdy przewrócimy kata na nawietrzną, np. przy zwrocie ze zbyt dużą kiwką lub przez rufy – gdy załoga w trapezach ciągnie na siebie łódke

– grzyba zrobi się też, kiedy po wywrotce nie zejdzie się w porę z górnego pływaka – ciężar załogi wdusi maszt pod wodę

– dodatkowo gdy bardzo silny wiatr pcha trampolinę a łodka leży masztem z wiatrem

KIEDY NALEŻY ZROBIĆ SPECJALNIE GRZYBA (stając na maszcie i obciążając górny pływak przewróconego kata)

– gdy drugi członek załogi nie może dogonić dryfującej łódki

– gdy czekamy na pomoc

– gdy nadchodzi burza

– no i oczywiście gdy ćwiczymy stawianie łódki z grzyba ;-) UWAGA: maszt ma 9 metrów, więc ćwicząc weźcie to pod uwagę